УЧИЛИЩЕТО Е ПАРТНЬОР ПО ПРОЕКТ
„ПОДАВАМ ТИ РЪКА – ИНТЕРАКТИВЕН МОДЕЛ ЗА ИНТЕГРИРАНО И ВКЛЮЧВАЩО ОБУЧЕНИЕ
НА УЧЕНИЦИ СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ”
ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ”
ДОГОВОР № BG051PO001-4.1.04-0035.
Сдружение „Център за образование, култура и екология 21” – София, бенефициент на проект BG051PO001-4.1.04-0035 „Подавам ти ръка - интерактивен модел за интегрирано и включващо обучение на ученици със специални образователни потребности ” по схемата за безвъзмездна финансова помощ “Подпомагане на обучението на деца и ученици със специални образователни потребности” на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, организира тренинг по проектна Дейност-2 „Тренинг с учители и специалисти с педагогически за интегрирано обучение на ученици със СОП”.
Тренингът по Програмен Модул-1”Толерантност” се проведе от 30.10. до 01.11.2011 г. в СОУ”Свети Софроний Врачански” гр. Пловдив.
В него взеха участие 21 начални и прогимназиални учители, педагогически съветници, директори от училищата-партньори ССУ за ДУС „Проф. Белинов” – Пловдив, СОУ „Свети Софроний Врачански” – Пловдив и ОУ „Яне Сандански” – Пловдив, както и ресурсни учители от Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности в гр. Пловдив.
Тренингът беше проведен от преподаватели в Катедра „Социална педагогика” на Факултет за начална и предучилищна педагогика на СУ „Климент Охридски” - партньор по проекта, и ПУ „Паисий Хилендарски”. На вниманието на педагозите бяха поставени темите за правото на образование на учениците със специални образователни потребности , за ролята на екипа за комплексно педагогическо оценяване на ученици със пециални образователни потребности в училището, за особеностите на ученето при ученици със специални образователни потребности и конкретно на незрящите ученици, какта и на процесите на интеграция и включване на учениците със СОП. Коментираха се процесите на интеграция и включване, методи за социално взаимодействие и форми на съвместно участие в урока между учениците. Обсъдени бяха техники, стратегии и методи за справяне с трудностите, произтичащи от слепотата и слабото зрение в масовата класна стая, мястото на релефните изображения и брайловото писмо в обучението. Педагозите взеха участие в обща дискусия по въпроса „Как да развиваме сетивността на учителя за разбиране на ученика със СОП?”
Тренингът по Програмен Модул-2 ”Съучастие” се проведе от 23.02 до 25.02.2012 г. в базата на хотел „Медика”, с Нареченски бани, област Пловдив.
В него взеха участие начални и прогимназиални учители, педагогически съветници, директори от училищата-партньори ССУ за ДУС „Проф. Белинов” – Пловдив, СОУ „Свети Софроний Врачански” – Пловдив и ОУ „Яне Сандански” – Пловдив, както и ресурсни учители от Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности в гр. Пловдив.
Тренингът беше проведен от преподаватели в Катедра „Социална педагогика” на Факултет за начална и предучилищна педагогика на СУ „Климент Охридски” - партньор по проекта, ПУ „Паисий Хилендарски” и Тракийски университет. Съдържанието на обучението беше ориентирано към индивидуални и групови методи на интегрирано обучение на ученици със специални образователни потребности чрез изкуства и игра при съвместното провеждане на творчески дейности с други ученици от масовите училища в петте студия по проекта – Пантомима, Ритмика, Кукловодство, Театър и Приказка.